Kam se podělo zbylých 316 milionů? Člověk v tísni a velký otazník kolem peněz a- a a+

Pokud je vše čisté, pak by mělo být přece jednoduché zveřejnit, kolik peněz šlo kam. Pokud ne, pak nezbývá než se ptát: Kolik z té důvěry, na které si stavíte, vám ještě zůstalo?

Když se podíváte na oficiální stránky Člověka v tísni, čekáte jasnou odpověď, co se děje s vašimi penězi. Tedy pokud patříte mezi štědré dárce, kteří věří, že jejich příspěvky skutečně pomáhají těm, kdo to potřebují. Jenže když si přečtete čísla, která sami zveřejnili, možná vás napadne stejná otázka jako mě: Kam zmizela většina vybraných peněz?

Pojďme na to. V rámci výzvy SOS Povodně se podařilo vybrat 484 milionů korun. Skvělé číslo, že? Ale co dál? K začátku prosince (podotýkám, že jde o informace přímo od nich) bylo vyplaceno necelých 168 milionů korun. Zhruba 3300 domácností dostalo pomoc ve výši 50 tisíc korun. To vychází. Ale co ten zbytek? Kde je zbývajících 316 milionů korun?

Na stránkách zmiňují, že pomoc bude pokračovat i příští rok, že část půjde na podporu psychologických služeb a podobné aktivity. Jenže nikde už nenajdete jasnou odpověď, kolik přesně půjde na tyto účely. Žádný rozpis, žádná přehledná tabulka. Prostě nic. A tak se logicky ptám: Proč to není transparentní? Proč mi musí jako dárci vrtat hlavou, jestli peníze skutečně končí tam, kde mají?

Zkušenosti z minulosti: vzorec, který se opakuje?

Nejde jen o tuto konkrétní sbírku. Člověk v tísni byl v minulosti kritizován za podobné nejasnosti, kdy obrovské částky zůstávaly „v rezervě“ nebo mizely na režii organizace. Není to náhodou podobný scénář? Z peněz, které byly vybrány, se použije jen část, zbytek se „přerozdělí jinam“ – kam, to už se dozvíte jen velmi mlhavě.

Kdo chrání dárce?

Člověk v tísni má velké jméno, silné PR a podporu médií. Ale kdo chrání obyčejné dárce, kteří pošlou pár stovek nebo tisícikorun s vírou, že jejich peníze půjdou tam, kde je skutečně třeba? Proč neexistuje přísnější kontrola takových organizací? A hlavně – proč si vůbec lidé jako my musejí klást otázky, kde jsou stovky milionů korun?

Hraje se na důvěru, ale důvěra má své hranice

V době, kdy jsou lidé finančně vyždímaní, se po nich chtějí další a další peníze na pomoc druhým. Přitom ti samí dárci pak vidí takovéhle šokující rozdíly mezi tím, co bylo vybráno, a tím, co se skutečně použilo. Takže, Člověče v tísni: kde je těch 316 milionů? Na tohle chceme odpověď. A věřte, že hodně lidí ji chce slyšet také.

Pokud je vše čisté, pak by mělo být přece jednoduché zveřejnit, kolik peněz šlo kam. Pokud ne, pak nezbývá než se ptát: Kolik z té důvěry, na které si stavíte, vám ještě zůstalo?

Člověk v tísni

1 komentář

Vítejte v diskusi ke článku. Sdílejte své názory, obavy i rady.

  1. IVA

    Vždy bych chtěla vidět do koruny vyplácen účet, na který z dobroty srdce přispěli lidi na pomoc druhým. Komu a na co peníze byly dány. Nikdy jsem ho neviděla, ale za to vím , jak podobně to vypadalo už v roce 1997 po povodních. Tak nějak úplně stejně. S manželem jsme tehdy nakoupili nejpotřebnější věci a zavezli je osobně a osobně je nejpotřebnější rodině předali. Bude to znít moc nelibě, ale nikdy nepřispívám a neposílám peníze na nějaký vytvořený účet, byť je známý. Vždy říkám dejte mi adresu, nebo jmenujte člověka v tísni a nemám problém mu pomoci, zvláště pak, když jde o děti a staré lidí,

    Odpovědět

Prosíme dodržujte slušné vychování a obecný kodex diskutujících.
Názory se daji projevovat i slušně, přesto s důrazem.