Cyril Svoboda řekl, co ve skutečnosti provedl Ústavní soud
a- a a+ Kvůli jednomu summitu začala válka. Tohle je válka, ze které už nikdo nevyjde vítězně. Nedokážu si představit, že se teď obě strany obejmou a řeknou si, že už se nebudou hašteřit. Máme dvě hlavy moci výkonné a tohle je válka na život a na smrt
„Takhle demokratický právní stát nefunguje! Vláda ani nedostala možnost se vyjádřit.“ Exministr zahraničí Cyril Svoboda kroutil hlavou nad středečním předběžným rozhodnutím Ústavního soudu ČR, který prezidenta Petra Pavla vyslal do Ankary. „Zasévá to větší rozpor mezi prezidentem republiky a vládou. A bude to válka až do konce volebního období.“
Svoboda zdůraznil, že ho na prvním místě zarazila především rychlost, s jakou Ústavní soud ČR rozhodl. Předběžná opatření se totiž z pohledu zákona vydávají např. v době, kdy republice hrozí vážná škoda, propuknutí násilí, případně mimořádné ohrožení veřejného zájmu.
Ústavní soud došel k závěru, že taková situace nastala. Dobře. Ale normální je, že když je někdo žalován, má právo se k žalobě vyjádřit. Takhle to platí už od dob římského práva – má být slyšena i druhá strana.
„Není divu, že vláda to vnímá jako nějaký dohodnutý scénář, jako nějaké politické rozhodnutí. Protože když žalovaný nedostane šanci se k věci vyjádřit, tak ho to samozřejmě musí zarazit. Takhle se v demokratickém a právním státě nerozhoduje. Nedat vládě šanci se vyjádřit, to je porušení principu rovnosti!“ říká Cyril Svoboda.
„Jako pro člověka, který ctí právo a chce, aby se dodržoval právní řád, je pro mě rozhodnutí bez slyšení druhé strany něčím, co vyvolává otázku legitimity celého kroku,“ konstatuje Cyril Svoboda.
„Kvůli jednomu summitu začala válka. Tohle je válka, ze které už nikdo nevyjde vítězně. Nedokážu si představit, že se teď obě strany obejmou a řeknou si, že už se nebudou hašteřit. Máme dvě hlavy moci výkonné a tohle je válka na život a na smrt.“
Cyril Svoboda
——————————–
Komentář Milena Doušková
„Tohle už opravdu přesahuje všechny meze. Když už i zkušení právníci a diplomaté jako Cyril Svoboda otevřeně mluví o porušování základních principů práva a rovnosti před soudem, měli bychom zpozornět všichni. Kam jsme se to dopracovali, když v demokratickém státě instituce rozhodují stylem ‚o nás bez nás‘ a nenechají druhou stranu ani promluvit? Výsledkem je jen hluboký příkop, totální válka mezi ústavními činiteli a země v permanentním chaosu. Tohle není vítězství nikoho, tohle je prohra nás všech.“
Přidat komentář
Prosíme dodržujte slušné vychování a obecný kodex diskutujících.
Názory se daji projevovat i slušně, přesto s důrazem.