Školy mají pořád málo? a- a a+

Ráno jsem vstala v pět hodin abych stihla práci na šestou hodinu. V práci jsem makala pěkně na osm hodin. Sotva jsem vypadal z práci, tak na šalinu a do školy, ze které jsem odešla kolem osmé hodiny. Pak zase na šalinu a do postele jsem se dostala dolem desáté večer abych ráno v pět hodin zase mazala do práce.

Po delší době se opět opatrně začíná diskutovat o nějaké menší platbě na vysokých školách, a hned je oheň na střeše. Prý je školství podfinancované, a jak k tomu přijdou chudáci studenti, že by si měli platit za své vlastní vzdělání. Mají se opravdu lidé neustále skládat na vzdělání vysokoškoláků? Já to klidně řeknu nahlas: Co je mi do nějakých študáků? Oni se snad skládají na platy dělníků? Rozhodně ne, ale rádi by se nechali platit z jejich daní. Co za to ale naše země dostane zpět? Nic. Vystudují a pak utečou na lépe placená místa do zahraničí. Nebo studují nesmyslné obory, jako je genderismus, ze kterých se fakt nikdo nenají, a hlavně, je to naprosto zbytečná pavěda.

Právě zde by si měli všichni ti vlezprdelkové do USA vzít příklad: když chceš studovat, tak si to zaplať. Tady mají pocit ublíženosti, když mají zaplatit 10 000 na začátku semestru, přitom je to jen takové malé zápisné, které tuto otázku vůbec neřeší. Tisíc korun na měsíc je docela sranda. Dost mě pobavili rodiče vysokoškoláků, jak hned vypočítali, co stojí jídlo a ubytování. A co je lidem do toho? Chtěli jste kapitalismus, tak si to laskavě zaplaťte a nechtějte to po státu. Stát jsme totiž my všichni. Jestli někoho platit, tak učně. Už byste si měli uvědomit, že nemůžete chtít kapitalismus a k tomu mít všechny sociální výhody socialismu, které tu byly dříve. Nemůžete mít obojí. Tady je tvrdé prostředí a na každého to nějak dopadá. Nevidím důvod, proč by ostatní měli doplácet na studenty.

Mimochodem, víte, kolik bere profesor? 100 000 korun. Docent 80 000 korun. Opravdu je školství podfinancované, nebo je jen velmi špatně vedené?

Ani za socialismu nemohli všichni studovat, protože na to prostě nebyly peníze. Je to sice osobní, ale po základní škole jsem šla do práce, protože to bylo nutné. V plnoletosti jsem se mohla přihlásit na večerní školu. Myslím, že dnešní študáci si neumí představit, jak to spousta lidí z bývalé doby zvládala, tak vám to popíšu.

Ráno jsem vstala v pět hodin, abych stihla práci na šestou. V práci jsem makala pěkně osm hodin. Sotva jsem vypadla z práce, naskočila jsem na šalinu a jela do školy, ze které jsem odcházela kolem osmé hodiny večer. Pak zase na šalinu a domů, kde jsem se dostala do postele kolem desáté večer, abych ráno v pět hodin zase vyrazila do práce. Tohle bylo pondělí, úterý a čtvrtek. Ve středu jsem nadělávala hodiny, které mi chyběly kvůli škole. V pátek konečně žádná škola, a tak jsme se těšili na tanec v některé kavárně. V sobotu jsem si užívala procházky, kino a večerní zábavu. V neděli jsem se učila na další týden. Pět let, aby ze mě byl ekonom. A vidíte – dalo se to a nikoho jsem nestála ani korunu. Teda stála jsem stát, protože škola byla zdarma, ale na oplátku jsem se upsala podniku, který mi umožnil studovat. A co teď? Dnešní mladí by si měli uvědomit, že vzdělání zdarma se musí státu nějak vrátit.

3 komentáře

Vítejte v diskusi ke článku. Sdílejte své názory, obavy i rady.

  1. KARA

    Angličtina je dlouhodobě světovým jazykem, proto se vyučuje v ČR jako povinný cizí jazyk. Výuka dalších cizích jazyků na školách, a to již od základek, probíhá též, někde jako druhý cizí jazyk, někde jako nepovinný předmět. A to včetně ruštiny, která byla za totáče v našem školství jediným povinným cizím jazykem. Mimochodem, ruština je do ucha moc hezká řeč. Ovšem na italštinu do ucha nemá. Jen tak, mimochodem, už v bývalém SSSR byl povinně vyučován již od základ. stupně školství cizí jazyk, angličtina . K současnému školství se vyjadřovat nebudu, protože slušně to nelze a sprostě to dělat nehodlám. Takže asi tak.

    Odpovědět
  2. Iva

    Máme už tolik zbytečných vysokoškoláků (hlavně ty humanitární obory jsou prospěšné, že???)) Větší polovinu vysokých škol bych zrušila. Na vysokou školu se kdysi dostal opravdu jen ten kdo, kdo opravdu měl, jak se říká shúry dáno. A to ještě z těch co se na ní dostali, ne všichni jí dokončili, tak těžké učení a vzdělávání, to bylo. Měli jsme školství na nejvyšší úrovni...........a dnes?? Čeština jako náš rodný jazyk, aby se dětem vysvětloval a učil a byli na něj hrdi.........Ve svém rodném jazyce se neumějí vyjadřovat a psát. Tak místo toho se propaguje angličtina už od školky a už více je vidět a podprahově slyšet, jak se podsouvají slova do reklam, nápisů a mluví mezi sebou náš národ. To je pro mě nepřípustné !!! Proč se musí děti učit anglosaský jazyk? Jsme snad Slované. Pomalu za chvíli budeme znovu bojovat o svou řeč, tak jako je to krásně vyjádřeno v literárním i seriálové podobě F. L. Věk. Tehdy šlo o němčinu. Dokonce náš ušlechtilý školský ministr, chce prosadit ještě další cizí jazyk? Myslím, že o tom by si měli rozhodovat rodiče, zda chtějí, aby jejich děti se učily cizí jazyk, jaký a kolik. Hold, nevychováváme znalé lidi, ale otroky.

    Odpovědět
    • Milena

      Jsme na stejné vlně. Školství je katastrofa. J8 si pamatuje ještě učivo ze základky.

      Odpovědět

Prosíme dodržujte slušné vychování a obecný kodex diskutujících.
Názory se daji projevovat i slušně, přesto s důrazem.