Válek - léky budou na příděl a nebude jich dostatek

Válek je ministr zdravotnictví opravdu k pohledání. Neschopný, nebo všehoschopný? Klidně si nám oznámí, že léky budou na příděl a nebude jich dostatek
Válek je ministr zdravotnictví opravdu k pohledání. Neschopný, nebo všehoschopný? Klidně si nám oznámí, že léky budou na příděl a nebude jich dostatek. Tak to je novinka a Válek, po dlouhé době nedostatku léků, konečně kápl božskou. Navíc chce zavést dvojí metr. Pro chudé a pro bohaté jiné služby a daleko více zákroků si budeme muset hradit. Docela nářez když nám napařili i zdravotní připojištění a to jako vždy, povinně. Už očekávám jen znovu zavedení poplatků a myslím si, že to stihnou, než jim skončí volební období.
Co mě hodně pobavilo a rozesmálo byla věta na ČT24, bohužel si nepamatuji autora, že zdražením sladkých limonád bude úspora 3 miliardy a ještě zlepšíme zdraví lidí. Člověk nemusí být génius aby nepochopil, že tahle konina se naprosto vylučuje. Buď jedno nebo druhé. Když je lidé přestanou pít aby byli zdraví, žádné miliardy nenarostou a výrobci budou mít propad. Pokud je budou popíjet dál, prachy do kasy se budou sypat, výrobci vydělají, ale zdraví lidí bude v háji a jejich léčbu za platíme z našich dní. No není to ideální stav, který naprosto odpovídá kvalitě dnešních politiků?
Zentiva – Spofa
Měli jsme Zentivu, která dokázala vyrobit skoro vše. Už ji nemáme, protože naši politici ji prodali Francii, stejně jako vodu. Firma Zentiva se pyšní dlouhou tradicí, konkrétně uvádí téměř 535 let, když odvozuje své začátky od lékárny U Černého orla v Praze na Malé Straně, o níž nejstarší zmínka pochází z roku 1488. V roce 1930 byla zahájena výstavba továrny v Dolních Měcholupech a již půl roku poté se začaly v první budově vyrábět léky. Po válce byly v roce 1945 farmaceutické podniky znárodněny a jejich sloučením vznikly Spojené farmaceutické závody SPOFA. Firma B. Fragner byla se svými 750 zaměstnanci a rozsáhlým majetkem vedoucím farmaceutickým výrobcem v celém Československu a stala se základem této nové firmy. Jiří Fragner podporoval vytváření státního podniku zaměřeného na výzkum a výrobu léčiv a stal se ve firmě SPOFA technicko-výrobním náměstkem. V této funkci zůstal až do února 1948, kdy byl jako třídní nepřítel a vykořisťovatel propuštěn.
Změny vlastníků
Spojování farmaceutických firem ve stále větší kolosy se nevyhnulo ani generickým firmám. Bylo zřejmé, že pokud bude chtít Zentiva nadále expandovat, musí získat finančně silného vlastníka. A když se fond Warburg Pincus rozhodl prodat svůj podíl v Zentivě, hledal se nový vlastník, jímž se stala světová farmaceutická společnost Sanofi-Aventis.
V roce 2008 došlo k akvizici Zentivy francouzskou skupinou Sanofi, která z ní vytvořila svou evropskou platformu pro generické přípravky. Zentiva se tak stala součástí divize generických přípravků Sanofi. Roku 2018 koupila společnost Advent International evropskou část divize generických léčiv skupiny Sanofi – Zentivu. Se svými 4700 většinou vysoce kvalifikovanými zaměstnanci představuje Zentiva významného hráče v oblasti generických léčiv. V současné době je Zentiva zastoupena v patnácti zemích Evropy; v Česku, na Slovensku a v Rumunsku je v prodejích jedničkou. Export tvoří 40 % tržeb, přičemž více než čtvrtina exportu směřuje mimo země EU.
Výrobce léků Zentiva mění majitele. Francouzi ji prodali firmě sídlící v USA. Tak to je. Oklikou se dostala do rukou USA. Teď už se můžeme jen dohadovat, co budou s firmou kterou založili Češi a která pár století byla tady pro nás. Zloději z privatizace ji prodali jako všechno, co mělo hodnotu a co patřilo nám.
Jen malý dodatek. V té době byl u vesla Topolánek z ODS. Ta ODS co je dnes u vesla nám sebrala Zentivu.
Přidat komentář
Prosíme dodržujte slušné vychování a obecný kodex diskutujících.
Názory se daji projevovat i slušně, přesto s důrazem.