Maminky za socialismu, lež a pravda a- a a+

Co z toho vyplývá? Že by tyhle články měly psát matky co to zažily a ne pisatelky co o tom nemají ani páru. 

Jak se překrucuje pravda

Za socialismu neexistovaly nadstandardní pokoje s televizí, ale rodičky ležely v chladných pokojích s mnoha lůžky. Miminka jim přiváželi jen v době kojení a rozhodně nikdo neřešil žádné bio a eko, existovaly totiž pouze nekvalitní hygienické a kosmetické potřeby. 

Je pravda že pokoje byly velké pro více maminek a televize nebyla. Taky k čemu. Většinu dne jsme prokecaly a prospaly. Děti nám fakt nosili jen na kojení a bylo to dobře, protože spánek jsme potřebovaly jako sůl. Doma už jsme se pak dlouho tak dobře nevyspaly. BIO a EKO, tak to si snad pisatelka dělá srandu? Děti měly látkové pleny a ty se praly a dávaly do roztrhání a pak nám ještě posloužili jako hadry na cokoliv. Dnešní matky mají jednorázové pleny, nemusí prát, ale pořádně ničí přírodu. Proto je lepší plena látková.

Porodnice

Rodičkám nebylo vysvětlováno, co se s nimi bude dít, případně jaký lék jim je podáván. Nemocniční košile byly častokrát malé a s chybějícím zavazováním. Děti byly od matek separovány na centrálních odděleních a ke kojení se svážely. Na druhou stranu byla téměř nejnižší novorozenecká úmrtnost na světě.

Není to pravda. Doktoři byly normální doktoři a rodily jsme v klidu. Já jsem měla u porodu starou doktorku a dvě řádové sestry a byla jsem ráda, že jsem se po porodu vyspala a dítě uviděla při kojení. Bylo to normální a nikdo se nad tím nepozastavoval.

Hygienické potřeby

Dokážete si představit, že byste měly na výběr jen z jednoho druhu vložek? Tehdy nebyla jiná možnost. Vložky neměly křidélka a byly vyráběny z nekvalitních materiálů, a tak silně propouštěly.

To je pravda, ale taky jsme mohly mít vložky jako kdysi dávno. To se praly a věšely a jako vlaštovky. Šikovná holka věděla jak to udělat aby nepropouštěly. Stačí mít na krku hlavu.

Ruční práce

Výbavičku pro dítě maminka buď podědila, nebo si na ni musela vystát frontu. A když nebyly peníze, pletlo se a háčkovalo. Šily se zimní bundy, oteplováky či šusťákové soupravy. Látky nebyly drahé, a tak se tím dost ušetřilo.

Blbina jako hrom. Ano, prádelko jsme dědily, předávaly, ale bylo k mání a fronty se stát nemusely. Tak proč jsme to tak dělily? K čemu nakupovat další a další, když to bylo miminku za chvilku malé. A že jsme šily? Proč ne když jsme to skoro, všechny uměly. Pamatuji jak jsem svým dětem našila spousta kalhot aby nemuseli nosit pleny. Prostě jsem měnila krtčí kalhotky a ne pleny. Dítě se tak dobře naučila na hrnec. Zase se šetřila příroda a děti byly zdravé a spokojené.

Sunar a chladná výchova

Ženám se za socialismu nedoporučovalo, aby kojily – kladl se totiž důraz na to, aby dítě dostávalo umělou výživu. A proč? Údajně režim vymyslel celou řadu sofistikovaných důvodů, z nichž nejdůležitějším bylo, aby novopečená matka co nejdříve nastoupila zpět do pracovního procesu. Sunar se připravoval z minerálky, protože kohoutková voda byla nekvalitní. Minerálka se dvacet minut povařila, vyvařila se voda, ale zůstaly soli.

Taková hovadina. Kojení se doporučovalo vždy a Sunar jen tehdy když maminka neměla mléko. Mateřskou jsme měli dva roky a většina z nás šla do práce až po třech letech, když šlo dítě do školky. Kdo chtěl dříve, byly tu jesle. Teď o školky prosíte a do práce musíte abyste je uživily. Kohoutková voda je pro kojence nekvalitní pořád, jenže my jsme měli všude studny a pro vodu jsme jezdily až do roku dítěte s kanystry. Teď se kupuje balená kojenecká voda a zase je to o ničení přírody.

Mateřská dovolená

Délka a finanční ohodnocení mateřské dovolené se v průběhu doby měnily. Nejkratší byla na začátku, v 50. letech, kdy si maminka s novorozencem užila jen zhruba 18 týdnů volna. V první polovině 60. let byla zavedena tzv. další mateřská dovolená, která ale nebyla honorována finančně. Ženy o ni proto neměly zájem. Teprve až s rozhodnutím, že bude finančně podporována, začala být využívána. Postupně se také prodlužovala její délka.

No a? Všechno má svůj vývoj a první mateřská byla půlroční. Všechno se vyvíjelo a není třeba za to nasazovat tehdejšími režimu psí hlavu.

Jesle

Děti do jeslí dávaly rodiny, které byly závislé na druhém příjmu. A také byly ženy, které do práce zkrátka jít chtěly. Jesle byly určeny jen pro pracující rodiče a za socialismu byly hojně využívány. Navíc byly chápány jako zdravotnické zařízení – jako místo, kde o dítě bude dobře postaráno a kde se nenakazí. Jak se později ukázalo, plnit tento požadavek moc nešlo.

No pisatelko a teď je to jak? Bez druhého platu se neobejde skoro žádná rodina, kromě těch vyvolených s vysokými příjmy. Maminky mizí do práce a pořizují si chůvy. Tak jaký je v tom rozdíl?

Mateřská škola

Režim v mateřských školách podléhal jasným pravidlům. Děti se tam začaly setkávat s politickou výchovou – mimo jiné se učily třeba oslavné básně a písně. Zkrátka předškolní výchova probíhala naprosto jinak než dnes.

Ano, byl tam režim, ale ten je tam pořád, protože jinak by jim děti skákaly po hlavách. Děti se tam učily všechno a hlavně si hrály.

Co z toho vyplývá? Že by tyhle články měly psát matky co to zažily a ne pisatelky co o tom nemají ani páru. 

3 komentáře

Vítejte v diskusi ke článku. Sdílejte své názory, obavy i rady.

  1. KARA

    V podstatě ty dnešní moderní maminky jakoby pohrdaly matkami, které je - no ano za socíku - porodily a vychovaly. Jsem zvědavá jak budou ohrnovat nos jejich, nyní malé a totálně rozmachané děti - které si vše vydupou a nic nemusí, protože v nich už ty jejich prašěné mámy pěstují , že jsou od malička osobnost. Děti ovládají svoje rodiče! No těbůh, ale je to tak! Víš, Mili, u nás a pro nás, pro naši generaci, která je vlastně šťastná, protože jsme jako generace nezažili žádnou válku na vlastní kůži, na rozdíl od našich rodičů, je náš čas vlastně šťastným časem. My jsme měly děti tak jak je to přirozené, v mladém věku jsme na děti a jejich výchovu měly více energie, což je pochopitelné, a teď, my holky po 60 jsme bez starostí o ně, o ty už vychované. Odevzdaly jsme \"dobré zboží\". Je důležité s jakým protějškem pak to naše, a podotýkám dobře vychované dítě, pracovité, vzdělané, finančně dobře vedené - jak to bylo doma, se setká - jaká výchova byla tam. Kdo koho pak převálcuje. Mohla bych být u svých dětí a jejich protějšcích konkrétní - musím doufat, že co jsme do dětí dali - výchovou - to tam jistě je i když nyní opratě u našich 2 synů drží pevně ty drahé polovičky a synci neodporují nikdy v ničem. Vydělávají poměrně slušně, jejich grácie se s nimi mají velmi dobře. Co si kluci vybrali to mají. Jsou už dávno dospělí a doufám, že jednou nebudou říkat \"líp už bylo\".

    Odpovědět
  2. KARA

    Jen maličko k MŠ. Neexistovalo za socíku, aby si jednak mohl rodič vybrat MŠ pro své dítě a za druhé - pokud matka byla ženou v domácnosti - ofic. toto samozřejmě šlo, nebo byla třeba s o málo mladším děckem (řeknu 3 a 1 rok) dítě do školky - nepracující ženě - třeba na MD - starší dítě do školky nevzali. Dnes? Maminka, která neví co to jsou prací pleny, která má kuchyň plnou všeho možného, aby si neunavila ruce a nepolámala nehty, ale nejraději si objedná dovážku hotového papání -( a to dá i svému malému dítěti) klidně dá třeba 4leté starší dítě (když už nedejbože mají dvě ratolesti) do školky (a oni ho vezmou!) a to ho tam ještě ráno doveze cestou do práce tatínek, protože maminka se potřebuje vyspat. Dnešní matky, přestože často poprvé rodí až mezi 35 - 40 lety, aby si před tím užily, nejsou vůbec dospělé. Jsou pohodlné až líné, svoje partnery by chtěly mít doma, aby je obskakovali, ale zároveň aby byli živitelé a zajistili co nejvyšší finanční nadstandard. Ne všechny, samozřejmě, ale takových primadon, které se i tváří, že sežraly všechnu moudrost světa, je fakt už moc. Můžu ti říci, Mileno, že bych dnes nechtěla být mužem, který hledá ženu pro založení rodiny. Třeba takovou mámu, jaká vychovala jeho. Prostě takové už snad ani nejsou! A ještě dodatek. Ony ty mladé madam si pořád naříkají jak nestíhají. K tomu není třeba komentář!

    Odpovědět
    • Milena Doušková

      Máš pravdu holka. Vadí mě, jak snižují maminky z dob socíku, ale my jsme makaly a ony se válejí.

      Odpovědět

Prosíme dodržujte slušné vychování a obecný kodex diskutujících.
Názory se daji projevovat i slušně, přesto s důrazem.