V Česku se nerodí Češi, Moravané a Slezané, ale Evropané a- a a+

„Vy už jste se nenarodili jako Češi, ale jako Evropané,“ říká o mladé generaci Jiří Pospíšil.

Znova a znova si říkám, že není už nic, co by mne překvapilo a vytočilo. Ó, ty svatá prostoto. Po tolika létech blogování na netu jsem ještě pořád naivní. Jsou věci, co mne opravdu umí pořádně a nemile překvapit.

Kdo si nehlídá svoji historii a identitu, ten ztratí to nejcennější co má. Svoje rodné kořeny.

Neumím si představit, že nám Němec, Francouz nebo Brit na zeptání kdo je a kde se narodil odpoví jsem Evropan a narodil jsem se v Evropě. Národní hrdost a možnost někam patřit je základním zdrojem lidské identity. Člověk má být pyšný na to kým je.

Já jsem velmi hrdá na svoje předky. Mám v sobě moravskou a slovenskou krev a nikdy by mne nepadlo o sobě mluvit jako o Evropance. Ano, jsem Evropanka, ale napřed jsem národnosti moravské, přesně tak, jak je to uvedeno v rodném listě.

Pokud nám seberou naši národnost, tak co zbude z našeho národa? Jen ohlodaná kost, kterou nám hodí silnější národy.

Proč si myslíte, že vzniklo národní obrození? Čeští buditelé dobře věděli, že zavedení němčiny jako jediného jazyka u nás by zničilo českou inteligenci. Inspirujte se našimi buditeli a vším tím, co pro naši zemi udělali aby ji uchránili před naprostým poněmčením.

František Palacký, Josef Kajetán Tyl, Karel Hynek Mácha, Václav Kliment Klicpera, Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Karel Havlíček Borovský, Božena Němcová, František Ladislav Čelakovský Alois Jirásek a další a další. Nechci tu dělat jen seznam jmen. Každého si můžete najít na netu a poznat jeho život. Byla naplněn prací pro nás.

Matěj Kramerius, úžasný člověk, který založil nakladatelství české knihy. Moc by mne zajímalo, jestli někdo z mladých „Evropanů“ ví, kdo to byl a co udělal pro lidi, co přišli po něm.

Obrozenečtí kněží v té době byli hybnou silou venkova. Zakládali se různé spolky jako čtenářské, divadelní, pěvecké a to vše v rodném jazyce, v českém jazyce. Byli hrdi na to kdo jsou a také se podle toho chovali.

No a pak přijde den, kdy najdu tento nadpis a nevěřím vlastním očím, jak může smýšlet člověk ve vysoké politice, Eu poslanec. Je zkažený penězi, nebo rezignoval, nebo jue mu to jedno co bude s touto zemí a naší mládeží? Pro mne absolutně nekvalitní člověk a nikdy bych se nesnížila ho někam volit.

Našemu mládí přeji, aby věděli kdo jsou a kam patří a k tomu bezva rodiče, co jim vysvětlí co je v životě důležité.

Zdroj tvrzení: e15.cz

10 komentářů

Vítejte v diskusi ke článku. Sdílejte své názory, obavy i rady.

 1. Drak

  Ten kdo se prohlašuje Evropanem a jen Evropanem je psychicky a mentálně slabší a nebojím se říci, že to je vlastizrádce a zrádce národní identity za kterou naši předci zaplatili krví. Jsou to lidi co naši Republiku bez ostychu prodají za mrzký peníz komukoli.A takových lidí je mi na jednu stranu líto a na druhou stranu je mi z nich na bl. . . . . A víte jak je poznáte, no to je jednoduché, chtějí Euro , chtějí EU , chtějí ty co jsem jdou nelegálně a ten kdo je proti, toho označují za fašisty, xenofoby, radikály , komunisty , bolševiky , a podobně. Takže na takové lidi pozor a držet se od nich dál, jsou daleko nebezpečnější než coronavirus.

  Odpovědět
  • Milena Doušková

   Souhlasím, cítím to stejně a naši předkové se v hrobě obracejí.

   Odpovědět
 2. Zdeněk Olšák

  Mili mohla bys mi poradit jak Tvoje články přeposílat když neumím kopírovat?Dřív to bylo lepší

  Odpovědět
  • Honza Doušek

   Zdravím, sdílení článků na sociálních sítích bude brzy k dispozici. Dejte mi ze pár dní. ;)

   Odpovědět
   • Zdeněk Olšák

    Jestli to půjde tak i na VK

    Odpovědět
    • Honza Doušek

     Jistě. ;)

     Odpovědět
  • Milena Doušková

   Zdeni, za pár dní to bude i tady. Honza nestačí dělat jen pro mne a zadarmo. Dělá to jen když má volno.Protože povídku budu vydávat, tak se šeptanda bude asi rušit. Potřebovala jsem pořádný web jen na politikařinu. Tak vydrž, odkazy tam budou:-))

   Odpovědět
   • Zdeněk Olšák

    Mili jestli to půjde tak aj na VK.com

    Odpovědět
 3. Honza Doušek

  Pan Pospíšil plácá hlouposti od té doby co se stal europoslancem. Jakoby většina lidí, kteří se jimi stali začali zapomínat na to odkud jsou a proč byli do EU vysláni.

  Odpovědět
  • Milena Doušková

   Můj dojem je ten, že to už neví skoro nikdy z Europoslanců.

   Odpovědět

Prosíme dodržujte slušné vychování a obecný kodex diskutujících.
Názory se daji projevovat i slušně, přesto s důrazem.